Věda a výzkum
Klinika se řadu let zapojuje do výzkumu nových protinádorových léků a nových kombinovaných postupů. Jako jedno z prvních pracovišť v České republice jsme začali provádět konkomitantní radiochemoterapii (souběžná aplikace chemoterapie a ionizujícího záření).
V současné době je výzkum zaměřen zejména na cílenou léčbu nádorových onemocnění. Na pracovišti probíhá řada studií cílené léčby u karcinomu prsu, karcinomu ledviny a kolorektálního karcinomu, melanomu. Výzkumná aktivita se rovněž zaměřuje na studium parametrů systémové zánětlivé odpovědi u oxidačního stresu. Významná je i publikační aktivita pracoviště, v současné době pracovníci onkologické kliniky publikují kolem 25 sdělení v časopisech s impact faktorem ročně.
Laboratoře Molekulární Onkologie a Farmakogenomiky (LMOF)
Laboratoř se zabývá především komplexním výzkumem vlivu genetických faktorů na vznik nádorů a průběh onkologických onemocnění.
Sledujeme vnímavost osob vůči expozici chemických látek a analyzujeme vliv genetických polymorfismů (http://www.szu.cz/uploads/documents/CLC/OTLVS/olt/genpolym.html) enzymů metabolismu v predikci rizika vzniku poškození genetického materiálu a následně nádorových onemocnění.
Dalším cílem je studium průběhu nádorového onemocnění a využití jeho charakteristiky k definici terapeuticky významných genetických a epigenetických profilů (farmakogenomika – http://www.szu.cz/uploads/documents/CLC/OTLVS/olt/fartox.html) pro individualizovanou léčbu pacientů a v konečném důsledku i k cílenému vývoji léčiv specificky poškozujících nádorové buňky. Neméně významnou částí naší práce je i studium imunitní odpovědi a jejího vlivu na výsledky onkologické léčby.
Na modelových nádorových buněčných liniích sledujeme mechanismy účinků známých protinádorových léčiv a hledáme možnosti zvýšení jejich léčebného efektu. Dále studujeme nová léčiva, která dosud nebyla zařazena do klinických studií a probíhá rozvoj buněčných modelů nádorového bujení.
Pracovníci laboratoře se účastní řešení řady domácích i zahraničních grantových projektů (http://www.szu.cz/grantove-projekty-resene-ot-v-soucasnosti) publikují výsledky v odborných časopisech (http://www.szu.cz/publikace-ot) přednášejí na Lékařské fakultě Univerzity Palackého a vedou studenty v rámci pregraduálních i doktorandských studií (http://www.szu.cz/uploads/documents/CLC/OTLVS/olt/ddprace.html) na Lékařské fakultě, Přírodovědecké fakultě a Fakultě zdravotnických věd UP.
Vedoucí: |
Zástupce vedoucího odborné skupiny: |
|
|
Pracovníci: |
Ph.D. studenti: |
|
|
Aktuální projekty na Onkologické klinice FN Olomouc
- Sekvenční FDG-PET a miRNA jako biomarker změny strategie předoperační léčby u lokálně pokročilého karcinomu žaludku a gastroesofageální junkce, NV17-29389A
Hlavní příjemce: Masarykův onkologický ústav,
Spoluřešitel: MUDr. Hana Študentová, Ph.D., Období řešení projektu: 2017 – 2023 - Studium specifických podskupin u pacientů s adenokarcinomem pankreatu, 19-03-00097
Příjemce: Univerzita Palackého v Olomouci / Lékařská fakulta
Řešitel: doc. MUDr. Beatrice Mohelníková Duchoňová, Ph.D., Období řešení projektu: 2019 – 2022 - Analýza heterogenity pokročilých karcinomů prostaty a nové přístupy pro výběr terapie, NV20-03-00201
Hlavní příjemce: Univerzita Palackého v Olomouci / Lékařská fakulta
Spoluřešitel: MUDr. Hana Študentová, Ph.D., Období řešení projektu: 2020 – 2023 - Prospektivní studie na včasnou detekci karcinomu pankreatu a sledování průběhu léčby na základě lipidomického profilování hmotnostní spektrometrií, NU21-03-00499
Příjemce: Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická, prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D.
Spoluřešitel: prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D., Období řešení projektu: 2021 – 2024 - Multiomický přístup k vývoji biomarkerů predikce rezistence karcinomu prsu, NU22-08-00281
Příjemce: Státní zdravotní ústav se sídlem v Praze, Mgr. Viktor Hlaváč, Ph.D.
Spoluřešitel: Doc. MUDr. Beatrice Mohelníková Duchoňová, Ph.D., Období řešení projektu: 2022 – 2025 - FMISO-based adaptivní radioterapie nádorů hlavy a krku – prospektivní multicentrická studie, NU22-03-00435
Příjemce: Fakultní nemocnice Olomouc
Řešitel: Prof. MUDr. Martin Doležel, Ph.D., Období řešení projektu: 2022 – 2025
Pro studenty přírodovědných oborů a medicíny:
V laboratořích LMOF je možno absolvovat prázdninovou praxi, či si vybrat některé z témat pro diplomovou či dizertační práci. Pro aktuální seznam projektů a témat prosím kontaktujte prof. Mohelníkovou Duchoňovou.
V případě řešení diplomové či dizertační práce v rámci grantového projektu poskytujeme studentům pracovní úvazek na LF UPOL.