Členění kliniky
Ambulantní část představuje samostatný úsek poskytující služby v ordinačních hodinách v oboru klinické a radiační onkologie v budovách H1 a H2, a to v těchto úsecích:
- Onkologická všeobecná ambulance
- Ambulance chemoterapeutická (Chemoterapeutický stacionář)
- Ambulance radiační onkologie
- Oddělení radiační onkologie (Ozařovny)
- Oddělení brachyradioterapie
- Onko-gynekologická ambulance
- Ambulance paliativní péče
- Nutriční poradna
- Poradna pro genetická rizika
- Poradna pro choroby prsu
- Ambulance psychologická
Podrobnosti na stránce Jak se objednat.
V současné době je kapacita kliniky 54 standardních lůžek ve dvou stanicích v budově H1.
- Oddělení 42 A: 27 lůžek
- Oddělení 42 B: 27 lůžek
Onkologická klinika disponuje dvěma standardními lůžkovými odděleními (42A a 42B), každé s kapacitou 27 lůžek. Celkem tedy Onkologická klinika může hospitalizovat 54 pacientů.
Lůžková oddělení slouží k podávání plánované léčby nádorových onemocnění, ale rovněž k léčbě akutních stavů a komplikací onkologické terapie. Součástí lůžkového fondu jsou i lůžka paliativní péče. Hospitalizovaným pacientům se podávají náročné režimy chemoterapie, které se rovněž aplikují do venózních a arteriálních portů, podává se cílená léčba nádorových onemocnění (včetně monoklonálních protilátek) nebo její kombinace s chemoterapií. Na odděleních jsou hospitalizováni také pacienti, kteří absolvují komplikované protokoly radioterapie, včetně stereotaktické radiační terapie.
Oddělení disponují třílůžkovými a čtyřmi dvoulůžkovými (respektive jednolůžkovými) pokoji. Ke standardnímu vybavení patří televizory na každém pokoji, které jsou pacientům zdarma k dispozici. Některé pokoje jsou vybaveny plně elektricky stavitelnými lůžky. Součástí vybavení lůžkového oddělení jsou monitory vitálních funkcí a lineární dávkovače. Standardem jsou pak infuzní pumpy pro intravenózní aplikaci léčiv i pro enterální výživu a oxygenoterapie.
Oddělení jsou vybavena EKG přístroji a ultrazvukovým přístrojem, který slouží ke specializovaným diagnostickým i terapeutickým úkonům. Lékaři lůžkové části se rovněž zabývají komplikovanou diagnostikou a diferenciální diagnostikou onkologických onemocnění a provádějí terapeutické výkony (punkce nádorových výpotků, kanylace velkých žil a další specializovaná vyšetření). V neposlední řadě lékaři lůžkové části spolupracují s oddělením klinických studií při zajištění léčby pacientů zařazených do klinických hodnocení a podílí se na výzkumné a výukové činnosti Onkologické kliniky.
Ozařovny onkologické kliniky jsou specializovaným pracovištěm v rámci komplexního onkologického centra Fakultní nemocnice Olomouc. Probíhá zde léčba všech nádorových, ale i některých nenádorových onemocnění pomocí ionizujícího záření (neboli radioterapie).
Pro zevní radioterapii jsou ozařovny vybaveny novým CT simulátorem a třemi lineárními urychlovači typu TrueBeam od firmy Varian, které disponují kompletním vybavením pro všechny typy nejmodernějších radioterapeutických technik včetně stereotaktické radioterapie, ozařování v řízeném dýchání či adaptivní radioterapie s deformabilní registrací obrazu. Pro vybrané nádorové a nenádorové indikace je k dispozici i terapeutický RTG přístroj.
Kromě zevního ozařování se na našem pracovišti provádí i tzv. brachyterapie, což je ozařování uzavřenými zářiči, které se vloží přímo do místa nádoru nebo do jeho bezprostředního okolí. Aktuálně byl na pracovišti instalován nejnovější upgrade softwaru umožňující přesnou rekontrukci aplikátorů a objektivní distribuci dávky.
Kromě moderního vybavení a nově zrekonstruovaných prostor se u nás můžete těšit i na kvalifikovaný a příjemný personál.
ZDRAVÍ A ŽIVOT MÁME JEN JEDNY. PREVENTIVNÍ ONKOLOGICKÉ PROHLÍDKY NÁM JE POMŮŽOU OCHRÁNIT.
Důvodem, proč neodkládat preventivní onkologickou prohlídku, je odhalení nádorových či přednádorových stavů. Jejich včasná diagnostika ideálně v raných stádiích onemocnění může zvýšit úspěšnost zahájené léčby a výrazně ovlivnit prognózu.
Prohlídky probíhají v budově „G“. Mapa areálu ZDE.
Více o prohlídkách se dozvíte ZDE.
Laboratoř se zabývá především komplexním výzkumem vlivu genetických faktorů na vznik nádorů a průběh onkologických onemocnění.
Více informací najdete v sekci Věda a výzkum.
Klinické studie nabízí nejmodernější léčebné postupy či nové nadějné léky, které jsou zatím dostupné pouze v rámci klinických studií. Naše pracoviště má dlouholetou tradicí v léčbě nemocných v rámci klinických studií napříč celým spektrem solidních nádorů. Snažíme se pacientům nabídnout vždy to nejlepší, co současná medicína nabízí. Klinické studie představují mezinárodní projekty, které probíhají na největších onkologických pracovištích na světě. Zaměřují se především na bezpečnost a toleranci nového léku, nejdůležitějším parametrem je však účinnost léku pro dané nádorové onemocnění.
Kontakty:
-
Vedoucí oddělení: prim. doc. MUDr. Hana Študentová, Ph.D.
- Lékaři:
- MUDr. Anežka Zemánková
- MUDr. Martina Spisarová
- MUDr. Barbara Donocíková
- doc. MUDr. Beatrice Mohelníková Duchoňová, Ph.D.
- MUDr. Hana Kalábová,Ph.D
- MUDr. Denisa Vitásková, Ph.D.
Telefonický kontakt: 588 443 896 (3897, 3895)
Email: Hana.Studentova@fnol.cz