Pokud jste již po operaci, pak léčba zářením začíná většinou 4–6 týdnů po operaci, kdy je jizva již zhojena.
Před zahájením vlastního zevního ozařování se provádí plánovací CT, které se využívá k lokalizaci oblasti nádoru a spádových mízních uzlin. Na těle se pro přesnější zaměření ozařované oblasti nakreslí nesmývatelnou fialovou barvou zaměřovací čáry a křížky – (špatně se pere, je lepší používat starší bavlněné prádlo). Prosíme NESMÝVAT, při prvním ozáření budou značky definitivně překresleny. Plánovací CT se provádí v přízemí budovy H2 v prostorách ozařoven Onkologické kliniky. V den jeho provedení Vás radiologický asistent vyfotí pro následné provádění jedné z kontrol Vaší identifikace před ozařováním.
Pokud se ozařuje oblast hlavy a krku, pak se před plánovacím CT vytvoří přímo na Vás tzv. fixační maska, která se vyrábí z teplého plastu. Cílem je znehybnění hlavy po dobu ozařování. Přes masku je vidět, můžete volně dýchat a používá se po celou dobu ozařování.
Plánovací CT je nutné k naplánování ozáření a pro výpočet dávky záření. Lékař v počítači zakreslí oblast, která bude ozařována a okolní struktury, které je třeba před zářením co nejvíce chránit. Poté lékařský fyzik připraví optimální ozařovací plán a provede kontrolní měření.
Rozsah ozařovaného místa je zcela individuální u každého pacienta a závisí také na druhu onemocnění, pro které se léčíte.
Na každé ozáření je vhodné vzít si s sebou vlastní ručník jako podložku pod tělo.
První ozáření probíhá za přítomnosti lékaře. Budete vyzváni ke vstupu do kabinky, kde si odložíte pouze příslušnou část oděvu a všechny kovové předměty.
S pomocí radiologického asistenta nebo pod jeho dohledem zaujmete vhodnou polohu na ozařovacím stole. Prostřednictvím kamery s mikrofonem budete neustále pod dohledem radiologického asistenta – v případě nevolnosti, strachu či jiných potíží je možné jej ihned přivolat.
Původní značení na těle bude přemalováno na definitivní. Přistroj se pomocí laserových paprsků zaměří jen na označenou oblast, může se po 20–30 sekundách posunovat či otáčet kolem Vás.
Ozařování probíhá většinou každý pracovní den.
V některých případech se provádí tzv. „malé CT“ na ozařovacím přístroji při každém ozáření, které kontroluje přesnou polohu.
Zpravidla 1x týdně budou prováděny krevní odběry a kontrola lékařem. Při této kontrole se hodnotí průběh léčby a reakce Vašeho organismu na ozáření. Jakékoli potíže či zhoršení vedlejších nežádoucích účinků záření během doby mezi kontrolami, je vhodné neprodleně oznámit radiologickému asistentovi nebo lékaři.
Máte-li zavedenou tracheostomii, musí být z plastového materiálu. Pokud máte kovovou je nutno ji na Otolaryngologické klinice vyměnit.
Je důležité dodržet čas ozáření! Přerušení či předčasné ukončení může ohrozit výsledky léčby. Svoji případnou nepřítomnost dopředu oznamte lékaři.