Pracoviště radiační onkologie FN Olomouc zvítězilo v soutěži o nejlepší ozařovací plán
25. 7. 2024Ozařovací plán. Unikátní výtvor radiačního fyzika, který může spolurozhodovat o životě a uzdravení onkologického pacienta. Pro každý takový případ se vytváří individuální plán navrhující přesná místa ozáření lidské tkáně a intenzitu dávky záření. Každý tvůrce ke svému řešení může zaujmout poněkud odlišný přístup. I to bylo motivací vzniku soutěže o nejlepší ozařovací plán, kterou pořádala Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky (SROBF) v rámci letošního výročního kongresu v Ostravě. A první místo v této soutěži získalo pracoviště radiační onkologie Fakultní nemocnice Olomouc.
„Úkolem soutěžících radiačních fyziků bylo připravit komplexní plán pro radikální radioterapii u identického pacienta s nádorem hlavy a krku, který by maximálně ozářil nádor a minimálně velké spektrum zdravých tkání v okolí, tedy slinné žlázy, míchu, dutinu ústní, svěrače hltanu a mnoho dalších. Do soutěže se přihlásilo třicet účastníků, přičemž zastoupeny byla všechna komplexní onkologická centra, PTC s plány pomocí protonového svazku i pracoviště používající systém Cyberknife,“ popsal průběh soutěže zástupce přednosty Onkologické kliniky FN Olomouc pro radiační onkologii a současně předseda SROBF prof. MUDr. Martin Doležel, Ph.D. A doplnil, že hodnocení probíhalo podle sofistikované metriky, bylo prováděno anonymizovaně pomocí speciálního programu, a tedy bez lidského faktoru.
Za autora vítězného plánu byl podle tohoto hodnocení určen Aleksi Voutilainen z Oddělení lékařské fyziky a radiační ochrany Fakultní nemocnice Olomouc. „Jedním z cílů soutěže je motivovat a inspirovat fyziky z celé republiky k maximálnímu využití moderních výpočetních softwarů ve prospěch pacienta. Jsem nesmírně rád, že Onkologická klinika a Oddělení lékařské fyziky a radiační ochrany naší nemocnice potvrdily, že patří mezi špičku v radiační onkologii u nás, a to nejen díky proběhlé modernizaci technologického vybavení, nýbrž i díky personální kvalitě. Samotná technologie totiž automaticky zlepšení péče a maximální využití hardwaru nepřináší. Úspěch v soutěži dokládá, že jsme schopni ideálně implementovat nejnovější technologie do praxe způsobem, který je úctyhodný, a to díky kontinuální optimalizaci léčebných technik, inovativnímu přístupu a týmové spolupráci. Je to rovněž výborná zpráva pro naše pacienty, že se na naše pracoviště mohou obracet s důvěrou, neboť poskytujeme skutečně špičkovou zdravotní péči,“ kvituje profesor Martin Doležel.
Inovace v radiační onkologii bude pokračovat i dále; po nákupu moderního softwaru a dalších pomůcek aktuálně probíhají jednání o investici do „hloubkové hypertermie“, což je technologie, která díky kombinaci ionizujícího záření a ohřevu cílového objemu zlepšuje onkologické výsledky bez navýšení toxicity.