Třetí paliativní konference nastínila současnost a budoucnost paliativy v chirurgii

7. 12. 2023

Nabitý program osmnácti přednášek nabídla více než stovce posluchačů v pořadí již Třetí paliativní konference pořádána ve spolupráci Fakultní nemocnice Olomouc, Onkologické kliniky FN Olomouc, Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci. Tématem letošního ročníku, který se uskutečnil 7. prosince 2023, byla paliativní péče v chirurgických oborech.

Zaplněná posluchárna v budově II. Interní kliniky naslouchala nejen příspěvkům odborníků z FN Olomouc, ale také jejich kolegům z Chirurgického oddělení Nemocnice Šumperk, Katedry psychologie FF UP Olomouc či Fakulty zdravotnických věd UP v Olomouci. „Jsme rádi, že se toto setkání koná pravidelně. Neměli bychom totiž vnímat paliativní péči jen jako něco, co má místo jen v terminální fázi života našich pacientů,“ podotknul v úvodu přednosta Onkologické kliniky FN Olomouc prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D.

„Je klíčové se neustále učit a obohacovat. Zajištění kvalitní péče o pacienta, jeho rodinu, nabízení reálných nadějí a sdělování nepříjemných zpráv totiž není jednoduché ani organizačně, ani lidsky,“ doplnila Mgr. Šárka Ročková, vrchní sestra Onkologické kliniky FN Olomouc. Cyklus přínosných přednášek doplnilo též hudební vystoupení Saxofonového tria ze ZUŠ Iši Krejčího v Olomouci. Konference tak ukázala širokému spektru posluchačů, že téma paliativní péče lze vnímat různými pohledy, avšak komplexně.