Členění kliniky

Ambulantní část

Ambulantní část představuje samostatný úsek poskytující služby v ordinačních hodinách v oboru klinické a radiační onkologie v budovách H1 a H2, a to v těchto úsecích:

• Onkologická všeobecná ambulance
  • Ambulance chemoterapeutická (Chemoterapeutický stacionář)
  • Ambulance radiační onkologie
  • Oddělení radiační onkologie (Ozařovny)
  • Oddělení brachyradioterapie
  • Onko-gynekologická ambulance
  • Ambulance paliativní péče
  • Nutriční poradna
  • Poradna pro choroby prsu
  • Ambulance psychologická

Lůžková část

V současné době je kapacita kliniky 54 standardních lůžek ve dvou stanicích v budově H1.

• Oddělení 42 A: 27 lůžek
  • Oddělení 42 B: 27 lůžek

Laboratoře Molekulární Onkologie a Farmakogenomiky (LMOF)

Laboratoř se zabývá především komplexním výzkumem vlivu genetických faktorů na vznik nádorů a průběh onkologických onemocnění.

Sledujeme vnímavost osob vůči expozici chemických látek a analyzujeme vliv genetických polymorfismů enzymů metabolismu v predikci rizika vzniku poškození genetického materiálu a následně nádorových onemocnění.

Dalším cílem je studium průběhu nádorového onemocnění a využití jeho charakteristiky k definici terapeuticky významných genetických a epigenetických profilů (farmakogenomika) pro individualizovanou léčbu pacientů a v konečném důsledku i k cílenému vývoji léčiv specificky poškozujících nádorové buňky. Neméně významnou částí naší práce je i studium imunitní odpovědi a jejího vlivu na výsledky onkologické léčby.

Na modelových nádorových buněčných liniích sledujeme mechanismy účinků známých protinádorových léčiv a hledáme možnosti zvýšení jejich léčebného efektu. Dále studujeme nová léčiva, která dosud nebyla zařazena do klinických studií a probíhá rozvoj buněčných modelů nádorového bujení.

Pracovníci laboratoře se účastní řešení řady domácích i zahraničních grantových projektů, publikují výsledky v odborných časopisech, přednášejí na Lékařské fakultě Univerzity Palackého a vedou studenty v rámci pregraduálních i doktorandských studií na Lékařské fakultě, Přírodovědecké fakultě a Fakultě zdravotnických věd UP.

Vedoucí:

Zástupce vedoucího odborné skupiny:

Pracovníci:

• Prof. MUDr. Bohuslav Melichar, PhD.
  • Prof. MUDr. Martin Klabusay, PhD.
  • Doc. MUDr. David Vrána, PhD.
  • MUDr. Hana Študentová, PhD.
  • MUDr. Magdaléna Hudcová, PhD.
  • Bc. Dominika Flašárová

PhD studenti:

• MUDr. Radmila Lemstrová
  • MUDr. Marcel Matzenauer
  • MUDr. Zuzana Vlachová
  • MUDr. Martina Spisarová
  • MUDr. Marie Bartoušková

Současné grantové projekty:

Studium prognostických a prediktivních biomarkerů v terapii karcinomu pankreatu, NV16-28375A
Hlavní příjemce: Univerzita Palackého v Olomouci / Lékařská fakulta,
Řešitel: doc. MUDr. Beatrice Mohelníková Duchoňová, Ph.D., Období řešení projektu: 2016 – 2019

Využití disulfiramu v nové roli léčebného prostředku pro rekurentní metastatické nádory prsu, NV16-32030A
Hlavní příjemce: Univerzita Palackého v Olomouci
Spoluřešitel: Prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D., Období řešení projektu: 2016 – 2019

Význam markerů oxysterolové dráhy pro hormonální terapii karcinomu prsu, NV17-28470A
Hlavní příjemce: Státní zdravotní ústav se sídlem v Praze,
Spoluřešitel: doc. MUDr. David Vrána.Ph.D, Období řešení projektu: 2017 – 2020

Genetické a epigenetické prediktivní biomarkery úspěšnosti léčby inhibitory angiogeneze u pacientů s karcinomem kolorekta, NV16-32198A
Spoluřešitel: MUDr. Hana Študentová, Ph.D., Období řešení projektu: 2016 – 2019

Sekvenční FDG-PET a miRNA jako biomarker změny strategie předoperační léčby u lokálně pokročilého karcinomu žaludku a gastroesofageální junkce, NV17-29389A
Příjemce: Masarykův onkologický ústav,
Spoluřešitel: MUDr. Hana Študentová, Ph.D., Období řešení projektu: 2017 – 2020

Sekvestrace inhibitorů tyrosinových kinas lysozomy a léková resistence u nádorových buněk, 17-16614S
Spoluřešitel: MUDr. Hana Študentová, Ph.D., Období řešení projektu: 2016 – 2019

Pro studenty přírodovědných oborů a medicíny:

V laboratořích LMOF je možno absolvovat prázdninovou praxi, či si vybrat některé z témat pro diplomovou či dizertační práci. Pro aktuální seznam projektů a témat prosím kontaktujte doc. Mohelníkovou Duchoňovou.

V případě řešení diplomové či dizertační práce v rámci grantového projektu poskytujeme studentům pracovní úvazek na LF UPOL.